Wakacyjny sezon w Sielpi rozpoczęty - Aktualności - KPP Końskie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wakacyjny sezon w Sielpi rozpoczęty

Sezon wakacyjny na dobre rozpoczął się już w Sielpi Wielkiej, dlatego wzorem lat ubiegłych, nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będą policjanci z Nieetatowego Zespołu Policji Wodnej. Dzięki ich zaangażowaniu oraz profesjonalizmowi, wczasowicze będą mogli bezpiecznie korzystać z uroków wakacji. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które obowiązują wszystkich wypoczywających nad wodą.

Od połowy czerwca bieżącego roku policjanci z Nieetatowego Zespołu Policji Wodnej pełnią służbę na Sielpi- największej wczasowej miejscowości w powiecie koneckim. Posterunek w tym roku znajduje się na ul. Spacerowej.  Przez okres wakacyjny mundurowi będą patrolować tą miejscowość zarówno radiowozami, jak również rowerem oraz na pieszo.  W weekendy, kiedy liczba wczasowiczów jest największa, z pomocą w czuwaniu nad bezpieczeństwem pomagać im będą policjanci z Oddziałów Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Biorąc pod uwagę fakt, że przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku nie trudno o tragedię, policjanci apelują o rozwagę i przypominają kilka podstawowych zasad  obowiązujących podczas wypoczynku na Sielpi jak również w okolicy zbiorników wodnych:

 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
 • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
 • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
 • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
 • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
 • Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
 • Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
 • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
 • Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

PAMIĘTAJMY: Na otwartych terenach rekreacyjno- wypoczynkowych

w Sielpi Wielkiej obowiązuje zakaz spożywania alkoholu.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc.

Numery alarmowe:  112 ,997, 998, 999!!!

Opr.PP

Źródło: KPP w Końskich