Działania profilaktyczne „Bądź Widoczny” - Aktualności - KPP Końskie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania profilaktyczne „Bądź Widoczny”

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Końskich została zaproszona grupa przedszkolaków, aby wziąć udział w działaniach profilaktycznych skierowanych dla najmłodszych. Celem spotkania było pokazanie przedszkolakom poprzez wspólną zabawę i muzykę, jak ważny jest element odblaskowy noszony u każdego malucha. W spotkaniu uczestniczył gość specjalny ,czyli koziołek SPOKO, który rozdał maluchom elementy odblaskowe

Wczoraj policjanci koneckiej jednostki zaprosili do Komendy Powiatowej przedszkolaków z „Akademii Przedszkolaka”. Młodzi prelegenci mogli od wewnątrz zobaczyć tutejszą jednostkę policji wraz z radiowozami wykorzystywanymi przez funkcjonariuszy podczas służby. Głównym celem spotkania było poruszenie tematyki związanej z bezpieczeństwem na drodze m.in. jak bezpiecznie korzystać z przejścia dla pieszych, czy też przypomnienie  jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowy po zmroku. Oprócz funkcjonariuszy, podczas spotkania zjawił się gość specjalny, czyli koziołek SPOKO- maskotka świętokrzyskiej policji. Maluchy zaśpiewały swoim gościom piosenkę, a w zamian otrzymały od koziołka elementy odblaskowe oraz słodki poczęstunek. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy spotkania stanęli do wspólnego zdjęcia z policjantami oraz koziołkiem SPOKO.

 Apelujemy!

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

Opr. MP

Źródło: KPP w Końskich